drvo1U petak, 15.03.2013.godine, u hotelu „AA“, Jelah, otvorena je izložba umjetničkih fotografija na temu „Drvo u tradicijskoj kulturi BiH“. Autori izložbe su: o. Zvonko Martić, karmelićanin i Jasmin Fazlagić, umjetnički fotograf.

Izložba umjetničkih fotografija je jedan u nizu kulturnih događaja koji se priređuju u okviru programa općinske manifestacije „Tešanjsko proljeće 2013“, čiji je generalni pokrovitelj Općina Tešanj. Prigodnim govorom izložbu je otvorio savjetnik Općinskog načelnika Doc. Dr sci. Ismar Alagić.

Ovaj kulturni događaj predstavlja logičan slijed muzejskih aktivnosti na planu promocije i očuvanja tradicijske kulture svih naroda Bosne i Hercegovine, koja se sve više referira na nematerijalnu dimenziju. O temi „Drvo u tradicijskoj kulturi BiH“, njegovoj materijalnoj i duhovnoj strani, u jednom segmentu priče i apotropejskog značenja, govorio je njen autor: o. Zvonko Martić, karmelićanin, kulturni antropolog i etnolog, inače vrsni poznavalac tradicionalnih vrijednosti tekstilnih rukotvorina.

Otvaranje izložbe, u prisustvu brojne muzejske publike, pratio je nastup triju folklornih i pjevačkih grupa iz SKPD „Prosvjeta“, pododbora Vitkovci, opština Teslić, KUD-a „Izvor“ iz Žabljaka, općina Usora i etno sekcije KUD-a Izudin Mulabećirović-Izo Jelah.

Sponzor projekta na temu „Drvo u tradicijskoj kulturi BiH“ je UniCredit banka.

drvo2 drvo3

DSCN9391 Custom DSCN9357 Custom