romeo i julijaMaltezeri i škola Marienschule iz Limburga, Njemačka, u saradnji sa OŠ 1.mart iz Jelaha, OŠ Kulin Ban iz Tešanjke, OŠ 21. Mart, Matuzići i OŠ Fra Ivan Frane Jukić iz Usore odigrali su predstavu Romeo i Julija Viliama Šekspira. Događaj je podržan od strane Općine Tešanj i JU Muzej Tešanj, a upriličen je na tešanjskoj gradini u petak 24. jula, sa početkom u 20:30 sati, u okviru manifestacije Ljeto u Tešnju.

Događaj je potvrdio da ambijent tešanjske gradine pruža doživljaj pravog otvorenog teatra i pogodan je za organizovanje različitih tipova kulturnih događaja. Publika se uživajući u ovom otvorenom teatru prisjetila i istinite ljubavne priče o tešanjskom Romeu i Juliji iz 1903.godine, kao i prve pozorišne predstave u Bosni i Hercegovini, koja je upravo odigrana u Tešnju prije 150 godina.

Predstava koju je režirala Cara Basquitt je interkulturalni projekat sa njemačkim i bosanskim učenicima.