U srijedu, 25. aprila, u Krnjoj kuli na Starom gradu otvorena je izložba „Srednjovjekovne povelje i pečati bosanskih vladara i vlastele“ autora Jasmina Mandžukića, kustosa Muzeja Tešanj.

Na izložbi je prikazano 15 panoa sa srednjovjekovnim poveljama i 15 replika reprezentativnih pečata bosanskih vladara i vlastele. Predstavljene povelje i pečati nastajali su u periodu 1189 -1461. godina i obuhvataju kompletan period postojanja srednjovjekovne Bosne. Nažalost, velika većina izložene građe danas se ne nalazi u Bosni i Hercegovini, a najveći dio potiče iz Državnog arhiva iz Dubrovnika.

Na otvorenju izložbe prisutnima su se obratili direktor Muzeja Tešanj te Jasmin Mandžukić, autor izložbe. Uz izložbu je štampan i prigodni katalog sa teksom prof. dr. Emira O. Filipovića, a dočaran je i ambijent jedne srednjovjekovne pisarnice.

Svi posjetioci Starog grada Tešanj imat će priliku vidjeti izložbu „Povelja i pečata“ do sredine juna, a nakon toga izložba seli u Zemaljski muzej u Sarajevo te samostan Duha svetoga u Fojnici.