podrška zemaljskomKampanju “Dan solidarnosti muzeja - 4. mart” organizuje međunarodna platforma Cultureshutdown, a pridružile su joj se kulturne i obrazovne ustanove i pojedinci iz četrdesetak zemalja  cijelog svijeta.

Više od 200 muzeja, galerija, biblioteka, kulturnih centara i akademskih instutucija širom svijeta, pridružilo se akciji solidarnosti sa Zemaljskim muzejem BiH u Sarajevu, koji je zatvoren u oktobru 2012. godine zbog nedostatka finansijskih sredstava za  rad.

Učesnici akcije izraziće solidarnost sa Zemaljskim muzejem tako što će simbolično “prekrižiti” jedan eksponat u svojoj kolekciji.

Kampanju podržavaju i najveće svjetske organizacije muzeja, kao sto su CIMAM i ICOM, a pridružili su se i pojedinačni umjetnici i kulturni radnici.

Platforma Cultureshutdown postavila je i virtuelnu izložbu dokumentacije te globalne akcije, čiji je cilj podizanje svijesti o akutnoj krizi i zatvaranju kulturnih institucija u BiH, odnosno stvaranje pritiska na vlasti BiH da konačno preduzmu mjere za rješavanje pravnog statusa, dugoročnog finansiranja i programskog razvoja institucija kulture.

U akciji učestvuju i kulturne ustanove iz Australije, Austrije, Belgije, Bugarske, Kanade, Češke, Danske, Finske, Francuske, Njemačke, Grčke, Mađarske, Indije, Italije, Japana, Mauritanije, Moldavije, Monaka, Novog Zelanda, Norveške, Poljske, Portugala, Katara, Rumunije, Rusije, Singapura, Španije, Švedske, Švicarske, Holandije, Ukrajine, Velike Britanije i SAD.