Balkanska mreža muzeja (BM network) i Kulturno naslijeđe bez granica (CHwB) organizirali su 2. muzejsku konferenciju za muzejske i baštinske stručnjake iz regije Zapadnog Balkana, pod nazivom Meet See Do, od 8-10. aprila 2014. u Tirani, Albanija.
Ključne note konferencije bile su obilježene predavanjima na temu: socijalne pravde, dijaloga i paralelnim sjednicama na kojima su predstavljene najbolje prakse i praktičan rad iz regije i šire.
Dr David Fleming, direktor Nacionalnog muzeja Liverpul, održao je predavanje na temu Muzej i socijalna pravda; Inkluzivni muzej kao društveni servis mora omogućiti pristup svim kategorijama posjetilaca, razumijevati lokalne potrebe i interesovanje publike te povezati prošlost i sadašnjost u kreiranju budućih aktivnosti. Postavljajući pitanja šta muzeji trebaju da rade, ko odlučuje o tome i o stručnosti muzejskog osoblja, ujedno konstatuje da, ako direktor nije kompetentivan, onda i muzej ide unazad.
Gospođa Michele Taylor, savjetnica u CHwB-u, održala je predavanje na temu Pristup inkluziji. Apostrofirajući kategoriju lica s posebnim potrebama i odnos raznih institucija prema njima, sugerisala je zauzimanje proaktivnog stava radi olakšavanja rada i pristupa toj kategoriji.
Posebno ilustrativan i inspirativan bio je igrokaz Viking mather Dr. Ing-Marie Munktel, recentne medievalne povjesničarke iz Švedske, o korištenju replike kao sredstva za interpretacije povijesti i komunikacije s muzejskom publikom.
Muzej Tešanj planira, s različitim projektima, nastaviti saradnju sa CHwB-om.
Centralni trg u Tirani, lijevo zgrada opere, desno velika kupolna katolička crkva
Adnan Žiško, direktor muzeja Alija Izetbegović, Mr Lebiba Džeko, Zemaljski muzej BiH,
Jasmin Mandžukić, direktor Muzeja Tešanj ispred Nacionalnog muzeja Albanije
Nacionalni muzej Albanije otvaranje 2. konferencije
S lijeva na desno Dr. Ing-Marie MunktelMichele Taylor, savjetnica u CHwB-u i Samir Avdić, Zemaljski muzej u BiH
Jasmin, Endrju, Amar...
Skenderbeg
Nacionalni muzej Tirana
Rimski amfiteatar u Durrachionu-Draču
Venecijanska kula na ulazu u luku
Enterijer džamije u Draču
Rimski amfiteatar u Durrachionu ili Draču
U Albaniji je bilo više od 700 000 bunkera u doba režima Envera Hodže
Izlet u Drač
Drač
Drač
Skadar na Bojani