meet-see-do museum conferenceBalkanska mreža muzeja (BM network) i Kulturno naslijeđe bez granica (CHwB) organizirali su 2. muzejsku konferenciju za muzejske i baštinske stručnjake iz regije Zapadnog Balkana, pod nazivom Meet See Do, od 8-10. aprila 2014. u Tirani, Albanija.

Ključne note konferencije bile su obilježene predavanjima na temu: socijalne pravde, dijaloga i paralelnim sjednicama na kojima su predstavljene najbolje prakse i praktičan rad iz regije i šire.

Dr David Fleming, direktor Nacionalnog muzeja Liverpul, održao je predavanje na temu Muzej i socijalna pravda; Inkluzivni muzej kao društveni servis mora omogućiti pristup svim kategorijama posjetilaca, razumijevati lokalne potrebe i interesovanje publike te povezati prošlost i sadašnjost u kreiranju budućih aktivnosti. Postavljajući pitanja šta muzeji trebaju da rade, ko odlučuje o tome i o stručnosti muzejskog osoblja, ujedno konstatuje da, ako direktor nije kompetentivan, onda i muzej ide unazad.

Gospođa Michele Taylor, savjetnica u CHwB-u, održala je predavanje na temu Pristup inkluziji. Apostrofirajući kategoriju lica s posebnim potrebama i odnos raznih institucija prema njima, sugerisala je zauzimanje proaktivnog stava radi olakšavanja rada i pristupa toj kategoriji.

Posebno ilustrativan i inspirativan bio je igrokaz Viking mather Dr. Ing-Marie Munktel, recentne medievalne povjesničarke iz Švedske, o korištenju replike kao sredstva za interpretacije povijesti i komunikacije s muzejskom publikom.

Muzej Tešanj planira, s različitim projektima, nastaviti saradnju sa CHwB-om.

1.Centralni trg u Tirani lijevo zgrada opere desno velika kupolna katolička crkva Medium
Centralni trg u Tirani, lijevo zgrada opere, desno velika kupolna katolička crkva

2.Adnan Žiško direktor muzeja Alija Izetbegović Mr Lebiba Džeko Zemaljski muzej BiH Jasmin Mandžukić direktor Muzeja Tešan ispred Nacionalnog muzeja Albanijej Medium
Adnan Žiško, direktor muzeja Alija Izetbegović,  Mr Lebiba Džeko, Zemaljski muzej BiH,