Poštovani sugrađani,

 

          Muzej Tešanj je u više navrata, prethodnih godina, upućivao pozive za prikupljanje muzejske građe i muzejskog materijala u svrhu formiranja stalnih muzejskih postavki. Efekti javnih poziva bili su različiti ali u konačnici možemo biti zadovoljni i ovim putem izražavamo zahvalnost svima vama na dosadašnjoj podršci, jer je tešanjski Muzej, zahvaljujući razumijevanju cijele lokalne zajednice, uspio za kratko vrijeme formirati više stalnih postavki i izložbi – doduše u skromnijim razmjerama, te na taj način postati poznat i priznat u muzeološkom svijetu i široj javnosti..

 

Želimo vas podsjetiti da smo prije tri godine započeli kampanju prikupljanja potencijalnog muzejskog materijala za osnivanje stalne postavke Spomen soba 1992-1995, Zaborav je najveći neprijatelj. Postavka je osmišljena s ciljem da na ilustrativan način predstavi vojni i civilni život na tešanjskom mikroprostoru, tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.

 

Namjera nam je da profesionalno, poštivajući muzeološke uzuse, na vjerodostojan i autentičan način dovršimo priču o periodu 1992-1995. i time damo vlastiti doprinos u sprječavanju pokušaja revizije ratnih događaja i karaktera samog rata, perioda koji mlađe generacije ne pamte. Stoga razloga upućujemo vam  poziv za dostavljanjem :

-  dokumenata, fotografija, zapisa, trodimenzionalnih predmeta i oružja iz perioda odbrane od agresije na Bosnu i Hercegovinu 1992-95.

 

- svega onoga što oslikava vojnički život tešanjskih boraca i na ratištima širom BiH u periodu Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995,

      - zatim, funkcionisanje privrede, civilne zaštite, zdravstvenog, obrazovnog i kulturnog sektora, udruženja građana, humanitarnih organizacija, sportskih klubova i svih drugih subjekata u ratnom periodu.

Napominjemo šta je poželjno i potrebno pokloniti: fotografije, ratne bilješke i zapisi, novinski članci, video-zapisi, ratne priče i anegdote, ratne zastave, amblemi, obilježja, dijelovi uniformi, šatorska krila, propusnice, priznanja, ratni novčani bonovi, predmeti poput vojničke manjerke, gas-maske i ašova, kutije od cigareta napravljene od novinskog papira, sačuvana konzerva „IKAR narezak“, omoti od lanč-paketa, fenjeri, lampe, improvizirane peći  i svi drugi predmeti iz perioda odbrane od agresije.

Po okončanju ove faze projekta Muzej Tešanj planira proširenje prostora Spomen sobe 1992-1995 i instalaciju neperspektivnog oruđa i oružja koje očekujemo od Ministarstva odbrane BiH. Završna faza cjelog projekta bit će izrada virtualne prezentacije spomen sobe te digitalizacija dokumentarne zbirke koja je izložena na panoima kao i određenog broja izloženih predmeta. Virtualni muzej spomen sobe predstavljat će interaktivnu digitalnu priču koja će biti dostupna posjetiocima kako na internetu tako i na touch screen displeju u samom muzeju.