U subotu 10.09.2016.godine na platou ispred tešanjske Gradine održala se prva „Pekmezijada“ u organizaciji JU „Muzej Tešanj, UG „Sehara“ Tešanj, UŽ „Naša porodica“ i MZ Tešanj. Posjetioci su imali priliku da se upoznaju sa tradicionalnim načinom pravljenja 100% čistog pekmeza od autohtonih sorti jabuka, specifičnog za tešanjske krajeve, kao i da probaju proizvode koji se pripremaju sa pekmezom, hurmašice, gurabije, halvu, suhe šljive sa orasima kuhane u pekmezu, pandur itd. Domacim posjetiteljima, Tešnjacima, ovi običaji su skoro svima dobro poznati, pa su svojim dolaskom na Pekmezijadu vise pružili podršku očuvanju navedenih običaja, ali su sigurno i u komunikaciji sa stranim posjetiteljima koji su izkazali oduševljenje prikazanim običajima i manifestacijom, jos više učvrstili svoju želju za čuvanjem i prezentovanjem svojih tradicionalnih vrijednosti.

Jedan od ciljeva Pekmezijade i jest da se zajednički radi na očuvanju, prezentaciji i iskorištavanju tradicionalnih vrijednosti našega kraja u najbolje svrhe, pa tako i ovaj nadimak Pekmezari koji prati Tešnjake treba iskoristiti na najbolji način kao što su neki već iskoristili slične ideje i već brendirali manifestacije (Sajam šljive u Gradačcu, Dani jabuke u Goraždu itd). Dakle pored očuvanja običaja i tradicije, novog sadržaja i upotpunjava turističke ponude Općine Tešanj, ovakvi sadržaji prezentuju specifičnosti ovoga kraja i u budućnosti bi trebali privući sve veću zainteresovanost posjetitelja za ove krajeve, a samim tim i za proizvode sa ovih krajeva. Pekmezari bi ovaj predznak oko pekmeza koji ih prati mogli iskoristiti kao predznak po kojem su već poznati za brendiranje i prezentaciju svojih običaja i proizvoda i to ne samo vezanih za pekmez nego mnogo šire, na mnoge druge vrijednosti ovoga kraja, a neke od njih su prezentovane i na ovoj Pekmezijadi, a to su rukotvorine i proizvodi starih zanata koje su prezentovali članovi UG Sehara Tešanj. I na kraju zašto se u Tešnju ne bi birao najbolji pekmez u Bosni i Hercegovini za početak?