Upozorenje

JFolder: :files: Putanja nije direktorij. Putanja: /home/muzejtesanj/public_html/images/zabati

Obavijest

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/zabati

U utorak, 3. aprila, u atriju Medžlisa IZ Tešanj održana je promocija knjige Mehmeda Pargana „Tradicija Bsone i Hercegovine – zanati“. O knjizi su govorili prof. dr. Senaid Hadžić, profesor na Filofofskom fakultetu u Tuzli, Ernad Prnjavorac, direktor Muzeja Tešanj te Mehmed Pargan, autor knjige.

Naglašeno je da knjiga predstavlja svojevrstan registar tradicionalnih zanata i da još niko na ovaj način nije obrađivao bogato kulturno-historijsko naslijeđe naše zemlje. U knizi je, osim historijata razvoja, prigodnim tekstovima i izuzetno kvalitetnim fotografijama predstavljeno oko 180 različitih zanata koji su egzistirali i danas egzistiraju na prostoru Bosne i Hercegovine.

Promotori su izrazili zahvalnost autoru na uloženom trudu i želji da se bogato naslijeđe koje baštinimo sačuva od zaborava i nestanka.

Autor je prisutne goste upoznao sa idejom da se napravi jedna ovakva knjiga te samim procesom nastanka i aktivnostima dok knjiga nije izašla iz štampe.

Čitav događaj upotpunili su i uljepšali članovi UG „Sehara“ Tešanj  koji su izložili dio svojih rukotvorina rađenih tradicionalnim zanatskim metodama ovog podneblja. Posluženi su i tradicionalni kolači, a cijeli događaj je „začinjen“ sa nekoliko prelijepih sevdalinki u izvođenju Dede Hadžiedhemovića  (saz) i članova Omladinskog ansambla Tešanj.

{gallery}zabati{/gallery}