U utorak, 3. aprila, u atriju Medžlisa IZ Tešanj održana je promocija knjige Mehmeda Pargana „Tradicija Bsone i Hercegovine – zanati“. O knjizi su govorili prof. dr. Senaid Hadžić, profesor na Filofofskom fakultetu u Tuzli, Ernad Prnjavorac, direktor Muzeja Tešanj te Mehmed Pargan, autor knjige.

Naglašeno je da knjiga predstavlja svojevrstan registar tradicionalnih zanata i da još niko na ovaj način nije obrađivao bogato kulturno-historijsko naslijeđe naše zemlje. U knizi je, osim historijata razvoja, prigodnim tekstovima i izuzetno kvalitetnim fotografijama predstavljeno oko 180 različitih zanata koji su egzistirali i danas egzistiraju na prostoru Bosne i Hercegovine.

Promotori su izrazili zahvalnost autoru na uloženom trudu i želji da se bogato naslijeđe koje baštinimo sačuva od zaborava i nestanka.

Autor je prisutne goste upoznao sa idejom da se napravi jedna ovakva knjiga te samim procesom nastanka i aktivnostima dok knjiga nije izašla iz štampe.

Čitav događaj upotpunili su i uljepšali članovi UG „Sehara“ Tešanj  koji su izložili dio svojih rukotvorina rađenih tradicionalnim zanatskim metodama ovog podneblja. Posluženi su i tradicionalni kolači, a cijeli događaj je „začinjen“ sa nekoliko prelijepih sevdalinki u izvođenju Dede Hadžiedhemovića  (saz) i članova Omladinskog ansambla Tešanj.